Toen Horizon, Altra, de Opvoedpoli en De Nieuwe Kans vier jaar geleden samen verder gingen als iHUb – één organisatie voor jeugdzorg, speciaal onderwijs en jeugd-ggz – bleek de fusie lastiger dan vooraf ingeschat. Daarom werd de hulp ingeschakeld van Boer & Croon. Het bureau heeft iHUB ondersteund in zijn transformatie “van een organisatie met inhoudelijke professionals naar een professionele organisatie”.

YOUTH WELFARE SERVICE AND EDUCATIONAL INSTITUTION IHUB GROUP
Healthcare

Achtergrond
Waar een zorgorganisatie vroeger met één financier te maken had, moeten nu ineens afspraken worden gemaakt en over contracten worden onderhandeld met honderden klanten: zowel gemeenten als zorgverzekeraars. Dit heeft uiteraard een grote impact op de organisatie en ook zijn weerslag op debiteuren- en crediteurenbeheer, ICT, HR en andere ondersteunende afdelingen.
Alsof deze ontwikkelingen niet al voldoende druk op de betreffende organisaties legde, werd tegelijkertijd ingezet op het verlenen van meer ambulante zorg. Dit vanuit het streven om mensen met een beperking zo “normaal” mogelijk te laten participeren in de maatschappij en de benodigde hulp aan huis aan te bieden. Dat kan variëren van een paar huisbezoeken per week tot intensieve dagelijkse thuishulp, crisisopvang aan huis of intensieve gedragskundige begeleiding. Een enorme organisatorische opgave.
Effectief en Efficiënt
Dat was de reden waarom Boer & Croon is ingeschakeld om iHUB tot een succes te maken. Enerzijds heeft Boer & Croon geholpen om de organisatie zo effectief en efficiënt mogelijk neer te zetten. Anderzijds bedrijfsmatig door een professionalisering van de bedrijfsvoering. Daarbij heeft Boer & Croon de juiste mensen gevonden om de nieuwe Raad van Bestuur, directie- en management posities te vervullen.

"Heel belangrijk is de communicatie met de medewerkers."

"Er moest snel ingegrepen worden en we hebben waar mogelijk de eigen mensen van iHUB ingeschakeld."
Organisatie
Onder leiding van Boer & Croon is een Service Centrum opgezet dat de werkmaatschappijen ondersteunt op het gebied van onder andere de financiële- en zorgadministratie, ICT en HR. Daarna is een optimalisatietraject opgestart om de organisatie financieel gezond te maken.
Het is de bedoeling dat op het primaire proces 1% rendement wordt behaald. Om druk op de ambulante zorg te verlichten is een pakket van richtlijnen en tools ontwikkeld. Hiermee is de productiviteit verbeterd van 65% naar 75%.
Voor het primair proces is een nieuwe managementstructuur gecreëerd, van werkmaatschappij die onderworpen zijn aan regiosturing, met onderscheid tussen onderwijs en zorg.
Alle aan iHUB gerelateerde entiteiten zijn juridisch geherstructureerd om strategische doelen beter te faciliteren, een fiscale optimalisatie te behalen en de administratieve/organisatorische complexiteit te reduceren.
"Dat was voor mij als bestuurder een duidelijk signaal dat er werd gewerkt aan een structurele oplossing."
"Echt het verschil maken voor de jeugd en gezinnen waar we het uiteindelijk voor doen."
In de jeugdzorg en het speciaal onderwijs is de werkdruk groot. Er sprake van veel verloop en verzuim. En we hebben te maken met een krappe arbeidsmarkt. We proberen om onze mensen meer perspectief te bieden voor hun loopbaan.
Als je dat bij elkaar optelt, als we het beter kunnen doen dan andere organisaties, kunnen we echt het verschil maken voor de jeugd en gezinnen waar we het uiteindelijk voor doen."
Systemen en processen
- Integratie van vier financiële administraties naar één centrale administratie en implementatie in Exact
- Overgang naar nieuwe HR-administratie en implementatie in AFAS
- Integratie en conversie van drie naar één Elektronisch Patiënten Dossier en begeleiding van de overstap naar een nieuwe leverancier
- Optimaliseren van zorg-administratief proces
- Implementeren en verbeteren van CRM
- Ontwikkelen van management- en operationele stuurinformatie via o.a. value care
Die tandem werkt heel goed omdat we heel complementair aan elkaar zijn. Hans draagt de stappen die moeten worden genomen heel goed uit naar de medewerkers."
Hans du Prie geeft het stokje over aan Lieke van Domburgh die per 1 oktober toetreedt tot de Raad van Bestuur.
Financieel
- Reduceren van debiteurensaldo met € 10 mln.
- Verbeteren van liquiditeitspositie met € 15 mln.
- Structurele kostenreductie van € 2,5 mln.
- Productiviteitsverbetering van 10%
- Besparing op inkoop van € 10 mln.
- Verhelpen van fiscale risico's
"We staan weer in het groen. De solvabiliteit en liquiditeit zijn in orde."
Uiteindelijk zijn wij een stichting en maatschappelijke organisatie, en het is belangrijk om die zorg beschikbaar te houden voor alle jeugd en gezinnen die dat nodig hebben. Inmiddels staan we weer in het groen.
De solvabiliteit en liquiditeit zijn in orde. We lagen op schema om dit jaar op nul uit te komen. Door corona is het nog niet helemaal zeker of dat lukt, maar volgend jaar in ieder geval wel."

"Een grootschalige organisatie om kleinschalig maatwerk te kunnen leveren."